Jak czyste jest powietrze?

Jak czyste jest powietrze?

     Powietrze, którym oddychamy wydaje się nam czyste, bo nie jest widoczne. Jednak na skutek spalania nieodpowiednich materiałów w powietrzu utrzymują się również zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem. Główną przyczyną ich powstawania jest spalanie niskiej jakości węgla lub śmieci w starych piecach służących do ogrzania nieremontowanych budynków mieszkaniowych i usługowych. Takie zanieczyszczenia (pyły, dymy) są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

 

Niniejszy portal powstał z troski o powietrze, którym oddychamy w Gliwicach. Czujniki zostały uruchomione równomiernie na terenie miasta, by pokazać jak w poszczególnych jego częściach wygląda poziom zanieczyszczenia powietrza. Zastosowane w projekcie czujniki firmy LookO2 operają swój pomiar na czujniku laserowym, który pokazuje umożliwia odczyt stężenia pyłów (µg/m3) w 3 wielkościach: PM 1,0 - PM 2,5 - PM 10.

 

Na interaktywnej mapie portalu informacje są pokazane następującymi kolorami:

NIEBIESKI

powietrze bardzo czyste. Zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia. Warunki idealne na spacery i zabawę na zewnątrz

ZIELONY

powietrze jest czyste. Zanieczyszczenie powietrza stanowi minimalne problemy dla osób narażonych na problemy z oddychaniem. Warunki bardzo dobre na spacery i zabawę na zewnątrz.

ŻÓŁTY

powietrze jest znośne. Zanieczyszczenie powietrza może stanowić problem dla osób o dużej wrażliwości przy oddychaniu. Warunki dobre na spacery i zabawę na zewnątrz. Normy zanieczyszczenia powietrza PM2,5 są już przekroczone.

POMARAŃCZOWY 

powietrze jest zdecydowanie gorsze. Zanieczyszczenie powietrza stanowią zagrożenie dla wszystkich osób. Wszystkie osoby powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza gdy doświadczą takich symptomów jak kaszel lub podrażnione gardło. Normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone 2-, 3-krotnie.

CZERWONY

powietrze jest złe. Zanieczyszczenie powietrza jest wysokie i zaczyna być widoczne gołym okiem. Osoby wrażliwe powinny unikać wychodzenia. Pozostali powinni ograniczyć wychodzenie. Aktywność na dworze niewskazana. Normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone od 5-u do 8-miu razy.

BRUNATNY

powietrze jest bardzo złe. Zanieczyszczenie powietrza jest drażniące i brzydko pachnące dla wszystkich. Zaczynamy mieć kaszel i katar. Powinniśmy wychodzić tylko na bardzo krotki czas. Wszelkie aktywności na dworze są odradzane. Normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone od 5-u do nawet 20-stu razy.

 

Rekomendujemy sprawdzanie dokładniejszych danych o zanieczyszczeniach powietrza na portalu CzysteGliwice.pl lub w aplikacji Kanarek na telefonach z systemem Android.

Dane pomiarowe zbierane są z czujników firmy LookO2 zainstalowanych w Gliwicach w ramach projektu społecznego CzysteGliwice.pl

Wskazania czujników należy traktować poglądowo ze względu na sprawdzanie zanieczyszczenia w miejscu instalacji czujnika

Powrót