Spotkania z Czystymi Gliwicami: Pikniki i festyny

Spotkaliśmy się z Wami na kilku festynach w Gliwicach w maju i czerwcu. Dziękujemy za rozmowy i cieszymy się, że mogliśmy z Wami porozmawiać o czystości w naszym mieście. Dzieci były nad wyraz zadowolone z naszych quizów i nagród.

 

Festynie Rodzinnym na Zatorzu z 26 maja 2018r.

Było dużo radości u dzieci i dorosłych i wiele ciekawych i miłych rozmów. Byliśmy zaskoczeni wiedzą dzieci i dorosłych na temat ekologii, którą sprawdzaliśmy na quizie. Nie publikujemy pytań, a były w wersji dla młodszych i starszych, bo przecież będziemy się spotykać z Wami na kolejnych dzielnicowych festynach. Śledźcie nasz profil, to dowiecie się gdzie i kiedy będziemy. Tak było na Zatorzu. Zobaczcie sami!

 

 

Festyn osiedla Wilcze Gardło z 26 maja 2018r.

Wilcze Gardło to piękne, zabytkowe założenie architektoniczne, tzw. miasto ogród. To miejsce, którym Gliwice mogą się chwalić. Problemem osiedla jest smog. My ze swojej strony wdrażamy w tamtejszej szkole nasz program edukacyjne, no i jest tam nasz czujnik.

 

 

Festyn Dnia Sąsiada na osiedlu Wojska Polskiego w dniu 16 czerwca 2018r.

A tak było na festynie z okazji Dnia Sąsiada i Dnia Dziecka na Osiedlu Wojska Polskiego. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Dopisała pogoda i humory. Było wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci i dorosłych. 

Czyste Gliwice przygotowało quiz w wersjach dla młodszych i starszych. Każdy kto go rozwiązał poprawnie mógł liczyć na atrakcyjną nagrodę - okulary przeciwsłoneczne. Na nadchodzące wakacje jak znalazł.

 

Festyn Sąsiedzki w Czechowicach w dniu 16 czerwca 2018r.

Wspaniała impreza. Mnóstwo atrakcji i wspaniała zabawa. A tradycyjny śląski makowiec i sernik którymi nas poczęstowano były przepyszne.

Pod naszym namiotem też była dobra zabawa. Przygotowaliśmy quiz na temat smogu. Kto odgadł dobrze wszystkie pytania wychodził z nagrodą - okularami przeciwsłonecznymi. Przydadzą się na słoneczne wakacyjne dni. Były też rozmowy z mieszkańcami i członkami Rady Dzielnicy.

 

Festyn Parafialny przy kościele pw. Chrystusa Króla na gliwickim Zatorzu w dniu 17 czerwca 2018r.

 

Tego dnia byliśmy na Festynie Parafialnym w parafii pw. Chrystusa Króla na Zatorzu. Zresztą zorganizowanym przy współudzale tamtejszej Rady Osiedla. 

Atrakcji było co niemiara. Dla każdego coś miłego. Dla każdego coś dobrego. Do naszego namiotu przychodziły całe rodziny. Bawililiśmy się wspólnie przy quizie, ale także rozmawialiśmy o naszej działalności i o tym, jak to na Zatorzu jest z jakością powietrza. Dzielnica ma zróżnicowaną zabudowę, ale przeważają jednak stare kamienice oraz domy jednorodzinne, a to oznacza dużo źródeł niskiej emisji.

Jak było zobaczcie sami. Na scenie pojawił się także Lech Sztandar, inicjator i prezes Stowarzyszenia Czyste Gliwice, który mówił o jego działalności spowity w kłęby dymu scenicznego. Takie przymróżenie oka, ale są miejsca w Gliwicach, że w okresie grzewczym taki właśnie siny dym snuje się między zabudowaniami.

 

Piknik Świętojański w Żernikach w dniu 23 czerwca 2018r. 

 

Impreza była bardzo dobrze zorganizowana i obfitowała w wiele atrakcji, ale niestety pogoda spłatała figla nam wszystkim. Na to nikt nie ma wpływu... Chociaż dużo możemy zrobić, żeby zmiejszyć negatywne zmiamy klimatu, a z nimy m.in. kaprysy pogody.

Można powiedzieć, z przymrużeniem oka, że na Pikniku wiele się strzelało. Był mecz, była rzadko już widziana strzelnica sportowa, były quizy u nas i w mogilnym punkcie bibliotecznym Miejskiej Biblioteki publicznej. A jak quizy to niektórzy strzelali odpowiedź. 

Do naszego namiotu przychodziły całe rodziny, żeby rozwiązać quiz, ale także porozmawiać o tym, jak to z tą jakością powietrza w Gliwicach i ich dzielnicy jest. Zobaczcie sami.

Trzeba podkreślić, że w dzielnicy kładzie się nacisk na sprawy ekologii. Oprócz czujnika Czystych Gliwic jest także czujnik jednego z członków Rady Osiedla, a jego odczyty są dostępne poprzez stronę Rady i aplikację mobilną Kanarek. Od początku roku 2017, przy Radzie Osiedla w Żernikach działa Zespół Antysmogowy. - Zespół ma na celu budowanie świadomości problemu jakości powietrza oraz poszukiwanie konstruktywnych i realnych rozwiązań - czytamy na stronie internetowej Rady, w zakładce poświęconej ekologii. To dobre praktyki warte upowszechniania. 

Jak było na Pikniku zobaczcie sami.

 

Powrót